Góry Bystrzyckie – Jagodna

By kuba • Góry, Korona gór, Na stópkach, Polska • 5 Jan 2014

Nasz cel dnia drugiego to Jagodna – najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich. Pogoda dopisuje, nawet za bardzo. Jest ciepło, żeby nie powiedzieć – gorąco, a słońce praży. Szlak ma być łatwy i wieść przez las. Mamy nadzieję na spacer w cieniu drzew. Decydujemy się też na zabranie wózka – posłuży za wehikuł dla dwójki dzieci.

Po drobnych problemach z odnalezieniem szlaku spotyka nas niespodzianka. Nie do końca miła. Trasa na Jagodną ma być przerobiony na szlak rowerowy. Obecnie jest w budowie, ale już teraz bardziej przypomina autostradę niż ścieżkę w górach. Wykarczowano szeroki pas lasu i wyłożono go utwardzonym żużlem. Dla rowerów może i wygodnie, ale na pewno nie przyjemnie. Dla piechurów to prawdziwa porażka – monotonny marsz w słońcu po szerokiej, utwardzonej drodze. Ale przynajmniej wózek łatwo się prowadzi…

Dzieciaki szybko się nudzą – nie ma widoków ani żadnego urozmaicenia trasy. Dla dorosłych taka wędrówka też nie jest frajdą. Szczyt po prostu zaliczamy (ale nie zamierzamy tam wracać, chyba nawet z rowerem nie warto). Tak naprawdę o tym, że jest się na Jagodnej informuje wyłącznie tabliczka oraz drewniana budowla na kształt ambony myśliwskiej (z której i tak nie ma żadnego widoku) – wszystko to umieszczone po prostu przy wspomnianej drodze żużlowej, która po kilku godzinach marszu w upale stała się prawdziwym utrapieniem. Jedynym pocieszeniem był brak tłumów na szlaku – spotkaliśmy  zaledwie kilka osób. Ale to raczej nic dziwnego biorąc pod uwagę “walory” trasy.

Humory poprawiają nam się dopiero w schronisku Jagodna w Spalonej. To bardzo klimatyczne miejsce z prawdziwą, górską kuchnią, która zadowoli każdego wygłodniałego piechura. Zajadaliśmy się między innymi smażoną kaszą gryczaną z twarogiem, plackami z kapusty kiszonej i przepysznymi, gigantycznymi racuchami z jagodami i śmietaną. Mniam!

Chłopaki zakończyli dzień wariactwami na trampolinie. Mamy nadzieję, że kolejny szlak okaże się przyjemniejszy… i bardziej górski.

Tags: , , , , ,

Comments are closed.

  • RSS
  • Facebook
  • Google+